Biografia muzycznej ikony lat 90

Zespół Nirvana oraz jego frontman - Kurt Cobain - znani się praktycznie na całym świecie, nawet przez osoby nieinteresujące się popularnym pod koniec XX wieku pochodnym rocka alternatywnego rodzajem muzyki grungeZespół Nirvana oraz jego frontman – Kurt Cobain – znani się praktycznie na całym świecie, nawet przez osoby nieinteresujące się popularnym pod koniec XX wieku pochodnym rocka alternatywnego rodzajem muzyki grunge. Równie wiele ludzi kojarzy tragedię, jaka dotknęła zespół, kończąc działalność grupy. Teraz, w 25. rocznicę śmierci Cobaina, Danny Goldberg – menadżer zespołu – przybliża nam jego biografię w książce pt. “Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany” (https://www.taniaksiazka.pl/wspominajac-kurta-cobaina-biografia-lidera-nirvany-danny-goldberg-p-1300073.html). Poznaj tę historię z perspektywy osoby będącej wewnątrz wiru wydarzeń.

Globalny sukces, który zadziwił wszystkich

Bo choć na początku lat 90. szalony zespół Nirvana zdawał się wnosić wiele świeżości w świecie muzyki, będąc bardzo perspektywicznym, mało kto przypuszczał, że staną się symbolem tamtych lat. W dużej mierze zadziało się tak, dzięki charyzmatycznemu liderowi grupy, którym był Kurt Cobain – szalejący na scenie muzycznej, posiadający charakterystyczną barwę głosu, uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów w historii. Grupa szybko wybiła się ponad lokalną publiczność i podbiła serca wielu młodych ludzi, stając się dla nich wzorem w wielu dziedzinach życia. Jednak Cobain to nie tylko gwiazdor, był to również młody, wrażliwy chłopak targany całym spektrum uczuć; często nie potrafił poradzić sobie z otaczającym go światem, ale również rosnącą z każdym dniem popularnością. Alkohol, narkotyki, destrukcyjna miłość – wszystko to spowodowało, że 5 kwietnia 1991 roku cały rockowy świat się zatrzymał i pogrążył w żałobie…

Książka składa się z własnych wspomnień Goldberga, który cały czas przebywał z zespołem, będąc jednoczesnym świadkiem zmian, jakie zachodziły w Cobainie. Autor stara się również odpowiedzieć na pytanie, czy można było odwieść muzyka przed targnięciem się na własne życie oraz kiedy był ku temu najlepszy czas. Słynny menadżer muzyczny rozmawia również z przyjaciółmi oraz rodziną, których wypowiedzi nigdy wcześniej nie były publikowane.

O autorze

Danny Goldberg – jeden z najsłynniejszych amerykańskich menadżerów muzycznych, dziennikarz, właściciel studia nagrań, specjalista od public relations. Autor kilku książek, w których głównie porusza się po świecie muzycznym. Najnowsza z nich – “Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany” – jako pierwsza ukazała się w Polsce spośród dorobku twórczego Goldberga.

Książki autora:

  • “Bumping Into Geniuses: My Life Inside the Rock and Roll Business”;
  • “Dispatches From the Culture Wars”;
  • “It’s a Free Country: Personal Freedom in America After September 11”;
  • Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany“.
Tree obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com